Podstawowy system czasu pracy – wady i zalety

Podstawowy system czasu pracy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy może być stosowany wobec wszystkich pracowników, a jego zastosowanie nie musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Podstawowy system czasu pracy został uregulowany w art. 129 „Kodeksu pracy”. W systemie tym czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz średnio…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2015-05-09

Podstawowy system czasu pracy bez względu na rodzaj wykonywanej pracy może być stosowany wobec wszystkich pracowników, a jego zastosowanie nie musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Podstawowy system czasu pracy został uregulowany w art. 129 „Kodeksu pracy”. W systemie tym czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który co do zasady nie powinien przekraczać 4 miesięcy. Cechami charakterystycznymi tego systemu są zatem stała norma dobowa (8 godzin) oraz przeciętna norma tygodniowa (40 godzin). Praca przekraczająca 8 godzin na dobę oznacza w tym systemie pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek lub czas wolny.

Jak już wspomniano okres rozliczeniowy w przypadku podstawowego systemu czasu pracy nie może przekraczać 4 miesięcy. W szczególnych przypadkach można go jednak nieco wydłużyć:

  • w hodowli, rolnictwie, przy pilnowaniu mienia oraz ochronie osób – okres rozliczeniowy można wydłużyć do 6 miesięcy,
  • w przypadku gdy praca dotyczy powyższych kategorii, a wydłużenie okresu rozliczeniowego umotywowane jest niekonwencjonalnymi warunkami organizacyjnymi czy też technicznymi wpływającymi na przebieg procesu pracy, wówczas okres rozliczeniowy można wydłużyć do 12 miesięcy .

Zaletą tego systemu jest fakt, iż umożliwia on uelastycznienie czasu pracy w ramach przeciętnie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy. Dopuszczalne jest w tym przypadku stosowanie rozkładu czasu pracy przewidującego pracę przez więcej jak 5 dni w tygodniu ustalając równocześnie odpowiednio mniejszą liczbę dni pracy w innym tygodniu okresu rozliczeniowego. Oczywiście należy wówczas pamiętać o zachowaniu niezbędnej liczbie dni wolnych. W związku z powyższym pracodawca ma możliwość elastycznego ustalania harmonogramów zgodnie z zapotrzebowaniem na prace. Przykładowo w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego może tak zaplanować czas pracy pracownika, że będzie świadczył on pracę przez 6 dni, natomiast w innym zaplanuje odpowiednio 4 dni pracy. Istotne jest jednak, aby taki sposób planowania czasu pracy obejmował cały okres rozliczeniowy a wszelkie ustalenia odnośnie zaplanowania czasu pracy powinny zostać podane do wiadomości pracownika przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego. Ważne, aby średnio w tygodniu pracownikowi przypadały dwa dni wolne od pracy.

 

Autor: Malwina Grützmacher

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

  • 2024-04-09
  • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

  • 2024-03-25
  • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

  • 2024-03-13
  • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

  • 2024-03-11
  • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

  • 2024-03-04
  • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?

  • 2024-02-26
  • 6 min czytania

Ile wynosi dopuszczalny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Ile wynosi roczny limit godzin pracy oraz godzin nadliczbowych? Czy muszą wystąpić przesłanki, pozwalające na pracę w godzinach nadliczbowych?