- 2 min czytania
Zmiana czasu letniego na zimowy z 29 na 30 października 2016 r.
Jak co roku zbliża się zmiana czasu letniego na zimowy. Mamy dla Was dobrą wiadomość, w nocy z soboty na niedzielę (29 na 30 października 2016 r.) śpimy godzinę dłużej – o godz. 3:00 nastąpi cofnięcie wskazówek zegarów na 2:00. Pracownicy zatrudnieni na nocnej zmianie z soboty na niedzielę będą…
- 2016-10-16
- 2 min czytania
Jak co roku zbliża się zmiana czasu letniego na zimowy.
Mamy dla Was dobrą wiadomość, w nocy z soboty na niedzielę (29 na 30 października 2016 r.) śpimy godzinę dłużej – o godz. 3:00 nastąpi cofnięcie wskazówek zegarów na 2:00.
Pracownicy zatrudnieni na nocnej zmianie z soboty na niedzielę będą pracowali godzinę dłużej. Pamiętajcie o tym przy rozliczeniu czasu pracy za październik. Zmiana czasu letniego na zimowy na wpływ na czas pracy pracownika.
W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik wykonuje pracę na zmianie nocnej zgodnie z planem np. od 22 w sobotę (24.10) do 6 rano w niedzielę (25.10), nastąpi przekroczenie dobowej normy czasu pracy, za które co do zasady należy pracownikowi wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 % lub 100 %. Wysokość dodatku uzależniona jest od przedziału czasowego w jakim ustalona jest pora nocna obowiązująca u danego pracodawcy (nadgodziny w nocy) oraz od tego czy nastąpiło przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy.
Zmiana czasu letniego na zimowy wpłynie więc na czas przepracowany a tym samym wynagrodzenie pracownika.
Pracę w godzinach nadliczbowych można również zrekompensować poprzez oddanie czasu wolnego od pracy. W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje dodatek a jedynie normalne wynagrodzenie.
Dodatkowo należy pamiętać, że ustalając wysokość dodatku za pracę w porze nocnej należy wypłacić dodatek wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę za dodatkową godzinę pracy wynikającą ze zmiany czasu z letniego na zimowy.
Autor: Monika Smulewicz