Planowanie i rozliczanie czasu pracy
Planowanie i rozliczanie czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy Równoważny system czasu pracy polega na tym, że w niektórych dniach czas pracy można wydłużyć,…
Gdy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe…
Kiedy urlop szkoleniowy? Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują: urlop szkoleniowy, zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe…
Czy plan urlopów może ulec zmianie?
Wszelkie zmiany wprowadzane do planu urlopów są ściśle określone przepisami prawa pracy. Mogą mieć one charakter fakultatywny lub obligatoryjny. Kodeks pracy w art. 164 dopuszcza przesunięcie…
Urlop na żądanie
Urlop na żądanie budzi bardzo dużo kontrowersji i emocji zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Przysługuje on każdemu pracownikowi w wymiarze 4 dni w roku…
Zasady udzielania urlopu
Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Tylko na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części, jednak jedna z tych części…
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a ustanie stosunku pracy
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, bez względu na to czy wypowiedzenia dokonał pracownik czy pracodawca, jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli…
Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu
Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu to zagadnienie przysparzające wielu kłopotów szczególnie początkującym kadrowcom. Pracownikowi podejmującemu pracę po raz pierwszy w życiu, w roku…
Urlop należny, czyli jak poprawnie zastosować zasady proporcjonalności
Pierwsza zasada proporcjonalności Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop proporcjonalny do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełny dzień urlopu zawsze zaokrąglamy w…
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika przy pokrywających się okresach pracy i nauki?
Wyliczenie stażu pracy przy nakładającym się okresie pracy i nauki to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonego kadrowca. Ostatni wpis dotyczył tego jak obliczyć wymiar…
Zwolnienia od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia
Poprzednie wpisy poświęcałam zasadom usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz okolicznościom, w których pracownikowi przysługują zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dzisiejszy wpis dedykuję…
Zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
Poprzedni wpis poświęciłam zasadom usprawiedliwiania nieobecności w pracy, dzisiaj opowiem o tym kiedy pracownikowi przysługują zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy wiesz,…
Jakie dokumenty usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy?
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a…